Прва стручна школа у Ћуприји – традиција дуга 60 година

Школа је добила свој први дан живота 24.септембра 1958.године.Ово је ПРВА стручна школа у граду и за отварање исте осећала се огромна потреба, сходно чињеници да је Ћуприја била здравствени центар среза. Отуда је потреба за средњим медицинским кадром била велика и неопходна.

У првој генерацији, школске 1958/59.  пријављено је 38, али је примљено 36 ученица у одсек мадицинских сестара. Услов за упис је успешно завршени шести разред гимназије, а школовање је трајало три године. Највећи број уписаних ученица је био из Ћуприје, Светозарева и Параћина. Теоретска настава се одвијала поподне, а практична настава пре подне.

За директора школе постављен је др Митар Шарановић, шеф Интерног одељења Опште болнице. Наставничко веће се састојало од 11 хонорарних наставника- лекара и професора.

• Др Митар Шарановић, рођен је 27.10.1897. године у Горици код Даниловграда.
  • Студије медицине завршава на Карловом универзитету у Прагу
  • Постаје асистент на Интерној клиници код чувеног проф. Прусика.
  • По уласку Немаца у Чехословачку 1938. године враћа се у Југославију и декретом тадашњег Министарства здравља бива распоређен у Ћуприју.
  • Од тада почиње његов визионарски развој здравства нашег града и Поморавља