Prva stručna škola u Ćupriji – tradicija duga 60 godina

Škola je dobila svoj prvi dan života 24.septembra 1958.godine.Ovo je PRVA stručna škola u gradu i za otvaranje iste osećala se ogromna potreba, shodno činjenici da je Ćuprija bila zdravstveni centar sreza. Otuda je potreba za srednjim medicinskim kadrom bila velika i neophodna.

U prvoj generaciji, školske 1958/59.  prijavljeno je 38, ali je primljeno 36 učenica u odsek madicinskih sestara. Uslov za upis je uspešno završeni šesti razred gimnazije, a školovanje je trajalo tri godine. Najveći broj upisanih učenica je bio iz Ćuprije, Svetozareva i Paraćina. Teoretska nastava se odvijala popodne, a praktična nastava pre podne.

Za direktora škole postavljen je dr Mitar Šaranović, šef Internog odeljenja Opšte bolnice. Nastavničko veće se sastojalo od 11 honorarnih nastavnika- lekara i profesora.

• Dr Mitar Šaranović, rođen je 27.10.1897. godine u Gorici kod Danilovgrada.
  • Studije medicine završava na Karlovom univerzitetu u Pragu
  • Postaje asistent na Internoj klinici kod čuvenog prof. Prusika.
  • Po ulasku Nemaca u Čehoslovačku 1938. godine vraća se u Jugoslaviju i dekretom tadašnjeg Ministarstva zdravlja biva raspoređen u Ćupriju.
  • Od tada počinje njegov vizionarski razvoj zdravstva našeg grada i Pomoravlja